Казки народів світу

українською мовою

Звідки взявся буйвол

На початку, коли імператор небес Нгок Хоанг створив землю, він поселив на ній всіх людей і звірів. Він був дуже задоволений тим, як ті мирно існували. І для того, щоб їх нагодувати, він послав одного зі своїх слуг-джинів принести людям рис, боби та кілька інших рослин, щоб вони їх вирощували собі для їди. Він поклав насіння зерна в золотий мішок і доручив джину сіяти його по землі. Потім він передав джину інший золотий мішечок із насінням диких трав для звірів, наказавши йому сіяти його там, де не вирощують культури для людей. Таким чином імператор був впевнений, що всі його творіння ніколи не голодуватимуть.

Слухняний своєму господареві, джин взяв два золотих мішечки і поспішив вниз. Хоча вірнішого за джина нікого нема, він також і найлінивіша істота на світі. І хоча його така риса дуже йому дошкуляє і він часто потряпляє у неприємності, імператорське серце легко прощає. До того моменту, коли джин досяг землі, він швидко випорожнив перший золотий мішок по неосяжних землях. Джин думав про те, що чим швидше він зробить свої справи, тим швидше зможе повернутись назад на небеса. На його подив дикі трави почали швидко рости там, де він щойно розсипав насіння. Зрозумівши, що він відкрив неправильний мішок, він швидко випорожнив і той інший, що містив насіння зерна.

Через його поспіх, великі зерна, які за задумом імператора були великими, щоб їх було легко садити, розбились на крихітні шматочки. Він швидко розкидав тепер вже крихіте насіння зерна там, де почали рости трави. Однак виправляти його помилку було вже пізно. Трава росла швидше, ніж зерно, і вона споживала воду, сонце та повітря, необхідні зернам, щоб рости. Побачивши, що він більше нічого не може зробити, щоб виправити свою помилку, джин вирішив повернутися на небо. Але, боячись свого господаря, він так і не сказав імператору, що наробив.

Невдовзі люди почали скаржитися на голод. Вони протестували проти імператора:

- Чому дикі тварини мають пасовища та багато трави, тоді як людині доводиться шукати невеликі порції зерна?

Вони також нарікали на те, що посадити крихітне насіння було такою кропіткою роботою, а вирощування було таким втомлюючим. Розгублений, імператор розпитав про причину людського галасу. А коли він дізнався про поспішність джина, він суворо вилаяв його лінь.

Хоча імператор має прощаюче серце, шкода, завдана джином, була надто величезною. А за те, що джин і не подумав розповісти йому про свої помилки, імператор вирішив покарати його. Перетворивши його на буйвола, він сказав джину:

- Твоя помилка призвела до того, що дикі трави ростуть рясніше, ніж живильні зерна. За це я засуджую тебе їсти лише їх, оскільки вони некорисні для людей. А оскільки ти завдав людям більше праці, ти назавжди зобов’язаний допомагати селянам у роботі над своїми полями.

Щоб переконатися, що він більше ніколи не їстиме рису, імператор не дав буйволу всіх зубів, потрібних для того, щоб їсти зерно. Ось чому у буйвола немає верхніх зубів. З тих пір буйвол допомогає фермерам обробляти землі, і як винагороду за наполегливу працю, господарі випасають його на полях, щоб він міг поїсти дикої трави.

Навіть тепер буйвола відганяють, коли він наближається до рисових полів. Однак його досі відзначають як помічника імператора з небес, якому він служив у минулому. Незважаючи на свою громіздку форму, буйвол уособлює бідного джина, який відбуває вічне покарання через секундну помилку.